Zajęcia edukacyjno-terapeutyczne

Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka

W Integracyjnym Przedszkolu Niepublicznym

„AKADEMIA UŚMIECHU”

Zajęcia polegają na kompleksowych i intensywnych działaniach mających na celu stymulowanie wszystkich funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny oraz komunikację dziecka. Ukierunkowane są na pobudzanie i stymulowanie poznawcze, ruchowe oraz emocjonalne. Mają na celu niesienie pomocy dzieciom przejawiającym różnego rodzaju nieprawidłowości w rozwoju i zachowaniu.
Podczas pracy z dzieckiem stosujemy metody wspierające i stymulujące naturalny rozwój dziecka oraz angażujące wiele zmysłów. Metody te dostosowane są indywidualnie do możliwości i potrzeb rozwojowych uczestniczącego w zajęciach dziecka i wynikają z opracowanego dla niego Indywidualnego Programu Edukacyjno- Terapeutycznego.

Zajęcia opierają się m.in. na ćwiczeniach:
  • usprawniających rozwój motoryczny dziecka – w tym precyzję ruchów rąk i koordynację wzrokowo-ruchową oraz koordynację słuchowo-ruchową
  • doskonalących koncentrację uwagi
  • kształtujących myślenie logiczne, przyczynowo-skutkowe, analogiczne
  • wspierających procesy poznawcze oraz wzbogacających wiedzę o otaczającym świecie
  • rozwijających umiejętności matematyczne
  • rozwijających komunikację oraz mowę
  • stanowiących edukację językową – wprowadzającą w sztukę pisania, czytania
  • uczących wchodzenia w kontakt z drugim człowiekiem, trwania w kontakcie, ale także stopniowego wychodzenia z kontaktu
  • rozwijających umiejętności społeczne, interpersonalne
  • doskonalących samodzielność
  • modyfikujących zachowania trudne